Доброго дня, дорогі батьки!

 

Ця сторінка для Вас. Усі батьки хочуть, щоб їхні діти були здоровими,  слухняними, аби добре вчилися, і,  зрештою, виросли хорошими людьми. І як багато залежить здійснення цих ваших мрій, сподівань від вас самих, від нас, дорослих.

Спробуємо потрудитись над створенням особистості вашої дитини разом? Адже діти - це найцінніше, що в нас є.

Ми відповідаємо за тих, кого привели у цей світ...

Як навчитись любити дітей (майже всі впевнені, що це вміють), як зробити так,  щоб дитина  у будь-якому віці хотіла додому, хотіла бути поряд з найдорожчими їй людьми, про мистецтво любити на цій сторінці.


Діти і гроші

         Чи давати дітям гроші, і якщо давати - то як і скільки. Це питання незмінно викликає бурхливі дискусії. Одна з крайніх думок - малюку гроші не потрібні. Не потрібні до тих пір, поки він сам не почне заробляти. Та і тоді він повинен віддавати всю зарплату батькам. Доти, мабуть, поки не почне віддавати зарплату жінці. Або, вважають інші, гроші потрібно давати за першою вимогою, незалежно від планів батьків.

Істина, як завжди, десь посередині. З тієї миті, як дитя починає випробовувати потребу в самостійній витраті грошей, усвідомлює, що це таке, тобто, з того моменту, коли він хоче мати свої гроші, - вони мають у нього бути.

Є думка, що треба оплачувати дітям хороші відмітки і роботу по дому. На перший погляд, ця ідея видається принадною, оскільки виплати стимулюють дитину краще вчитися і бути хазяйновитою, акуратною.

Але тут є серйозний підводний камінь, прямо-таки підводна скеля.

Людина повинна ставити перед собою цілі і прагнути до їх виконання і тому вчитися. Завдання батьків тут - виробити інтерес до навчання як до такого, а не підміняти його інтересом до грошей. До того ж якість оцінки буває різною - оцінка, все ж, річ суб'єктивна. Взнати, що дитина випрошує хорошу відмітку, мені, скажімо, було б неприємно.

З домашнім господарством і самообслуговуванням приблизно та ж картина.

Не треба підміняти виховуване усвідомлення необхідності деяких дій прагненням до грошей. Краще пояснити, що люди, що живуть разом, повинні думати один про одного. Адже дорослому ніхто не оплачуватиме чищення зубів і миття посуду в своєму будинку.

Все це не означає, що взагалі ніяк не треба відзначати успіхи сина або дочки в навчанні або інших справах. Навпаки, дарунок на закінчення навчального року буде дуже до речі - як визнання заслуг і праць дитини, як знак уваги до його справ.

Сума має бути фіксованою в певний проміжок часу - адже ми готуємо людину до того, що вона повинна навчитися самостійно приймати рішення, розпоряджатися обмеженими ресурсами.

Грошей повинно бути менше, ніж хочеться, але більше, ніж життєво необхідно. Адже і у дорослих рідко буває досить грошей. Грошей повинно бути достатньо, щоб людина навчилася приймати самостійні рішення - купити цукерку або жуйку, наклейку або сувенір мамі, сходити в кіно або купити книгу, поїсти морозива або купити дарунок другу.

У жодному випадку не треба ставати самим і робити дитину рабами розкладу. Ніхто не говорить про те, що якщо батькам затримують зарплату, вони повинні їх шкіри ось вилізти, але дати дитині його виплату. Ніхто не наполягає, що не можна додати дитині грошей на крупну покупку або допомогти їй, якщо вона не розрахувала свої витрати. До всього треба підходити розумно і керуватися відчуттям міри.

З людиною, хоч і з маленькою, треба розмовляти. Треба пояснювати їй свої дії. Наприклад, в даний момент гроші потрібні на їду або загально сімейні вирішення про крупну покупку. Також незайве буде пояснити дитині, що вона повинна розраховувати свої витрати виходячи зі своїх матеріальних можливостей.

Навмисно не згадуються суми, які треба видавати дітям. Матеріальна ситуація у всіх різна, ціни в сусідніх магазинах теж в кожного свої. Уявлення про розумні витрати кожен має  власне.Чим старше дитя, тим більше йому потрібно. І краще, якщо пам'ятати про це будуть

 батьки, не вимушуючи дитину нагадувати про свої збільшені потреби і постійно випрошувати щось понад покладене.

Дитя не повинне відчувати себе збитковим в порівнянні з друзями. Якщо ви віддали дитину в елітну школу - його матеріальні можливості не повинні в десятки разів відрізнятися від можливостей його сусіда. Причому це правило важливе як в той, так і в інший бік.

Незалежні доходи дитини, будь то грошовий дарунок родичів або стипендія, належать самій дитині. Ці суми ніяк не повинні позначатися на його постійних доходах.

Штрафи за погане навчання або погану поведінку неприпустимі. Зате цілком логічна участь дитини у відновленні зіпсованого ним. Головне тут - дотримувати міру.

Дуже важливо чітко визначити, які саме витрати дитина робить зі своєї кишені. Скажімо, маленькому дитяті одяг купує мама. А дорослому? А книжки? А зошити? Мобілка і фотоапарат? Кожен батько повинен заздалегідь продумати відповіді на ці питання.

Послідовність не менш важлива. Неприпустимо спочатку дати дитині грошей, а потім забрати їх під слушним приводом. Або засуджувати те, як розпорядилося грошима дитя. Раз витратив - значить, так вважав потрібним. Саме для цього і були дані йому гроші. Лише самостійно людина зможе навчитися раціонально витрачати гроші, розраховувати свої можливості, порівнювати їх зі своїми бажаннями.

Якщо Ви берете у дітей в борг - обов'язково повертайте! Інакше діти засвоять, що «своїм можна не повертати». Постарайтеся поменше міркувати про заробітки інших людей: негідно звання культурної людини ритися в чужих гаманцях.

Справжня ціна, яку ми призначаємо грошей, пізнається тоді, коли ми їх втрачаємо. Не втрачайте разом з грошима свою людську гідність!

Якщо ми хочемо виростити самостійну, розумну, думаючу людину, ми не можемо позбавляти її можливості намагатися бути такою з раннього дитинства.

 

 


Перше кохання вашої дитини – що робити батькам?

     Перше кохання - це завжди прекрасно, правда? Мабуть, так, але лише поки ситуація не стосується твоєї дитини, яка вчора ще був крихітною і беззахисною, а сьогодні вже пробує проявляти самостійність, до якої батьки найчастіше зовсім не готові. Однак протягом життя не зупинити, як і процес дорослішання.

Тому головна і першочергова порада батькам - зберігайте спокій і ні в якому разі не ущемляйте дитину в його романтичних поривах. Адже перша любов вашої дитини може прийти не в 16 років, як пишуть класики, а в будь-який момент з тих пір, як малюк навчився ходити і говорити. І саме від реакції батьків на перше захоплення дитини залежатимуть ваші з нею подальші взаємини і рівень довіри з її боку. Тактику дій батькам необхідно вибирати відповідно до віку закоханої дитини: дошкільник, молодший школяр, підліток і старшокласник.

Дошкільник:

Це перше почуття - природний етап розвитку і дорослішання особистості маленької людинки. Батькам необхідно звернути увагу, в кого зазвичай закохується ваш малюк, таким чином, ви легко зрозумієте, що для нього стоїть на першому місці: краса, сила, спритність, сміливість або, навпаки, задерикуватість і хуліганство. У дитячому садку діти зазвичай закохуються не в людину, а в якості, якими вона володіє.

Молодший школяр:

Цей вік є переломним для дитини. Якщо в дитячому садку малюк не соромився відкрито виражати свої почуття, то зараз з'являється пасивність і скромність. Дитина ще не виробила оптимальну модель відносин з протилежною статтю. І часто висловлює свої почуття через агресію і заперечення. Хлопчик може обстріляти вподобану дівчинку з рогатки. А дівчатка зазвичай ховають свої почуття за насмішками і показною байдужістю. Спробуйте домовитися з дитиною, як з дорослим. Якщо хочете, щоб дитина охоче йшла на контакт, підкреслюйте її самостійність, незалежність і право вибору. А перш ніж лаяти маленького забіяку, спробуйте розібратися в причинно-наслідковому зв'язку. Тільки не намагайтеся тиснути на дитину і пояснювати, що "навчання - перш за все". Навчання і кохання - це зовсім різні речі, і одне не суперечить іншому. Завдання батьків пояснити дитині, що хороша успішність - це ще один козир для залучення уваги до своєї персони.

Підліток:

Це найскладніший вік. Думка дорослих ставиться під сумнів і з'являється підлітковий нігілізм: "Я сам все знаю краще за вас. Не лізьте в моє життя". Дуже часто в 13-14 років дитина вважає, що їй лізуть в душу, і стає замкнутою. Підлітки можуть завести роман, щоб самоствердитися перед друзями. Причому в якості об'єкта для поклоніння вони зазвичай вибирають того, хто подобається, в першу чергу, друзям. Їм важливо, щоб оточуючі заздрили і захоплювалися. Перш за все постарайтеся пристосуватися до змін у дитині і притримуйте свої претензії при собі. Якщо ви не поділяєте її смаків - мовчіть. Спробуйте вивести дитину на відверту розмову, щоб зрозуміти, що її приваблює в обранцеві. Тільки не забувайте, що розмова і моралізаторство - це зовсім різні речі. Постійно, але ненав'язливо говорите дитині, яка вона гарна, розумна, дотепна, сильна і т.д. Найголовніше, хвалити від душі. Дитина повинна бути впевнена в собі, тоді вона не стане самоутверджуватися за рахунок оточуючих і буде шукати самого гідного обранця. І не забудьте, коректно та продумано поговорити про контрацепцію, навіть якщо вам здається, що ще занадто рано. Інакше потім буде пізно.

Старшокласник:

 

У цьому віці у більшості підлітків вже сформувалися уявлення про ідеального обранця. І якщо він зустрічається, то все інше стає неважливим. Поясніть дитині, що перше кохання, це не обов'язково кохання на все життя. Не треба ідеалізувати свого коханого. Він не єдиний представник протилежної статі і швидше за все не ідеал. Тому не варто відразу кидатися у вир з головою. Попереду буде багато цікавого. Якщо дитина категорично не погоджується слухати ваших порад, не тисніть, нехай чинить по-своєму. Помилиться - набуде досвіду. Чим більше ви протестуєте, тим більше бажання вашого дорослого чада зробити все навпаки. І найголовніше не намагайтеся посварити молодих закоханих. Інакше потім, за будь-якого результату, ви будете винні через невдале життя. Дитина вже давно виросла і має право сама вирішувати, як їй далі жити.


  

ЛИСТ ДО БАТЬКІВ

Почуйте серцем голос Вашої дитини!

1.     Окрім їжі, дайте мені тепло, сердечність і Вашу любов.

2.     Не розбещуйте мене, цим Ви мене псуєте. Я добре знаю, що не обов’язково мені давати все, що я вимагаю.

3.     Не бійтеся бути вимогливим зі мною.

4.     Не покладайтесь на силу у стосунках зі мною. Це привчить мене до того, що зважати треба лише на силу.

5.     Не давайте обіцянок, яких Ви не зможете виконати, - це похитне мою віру у Вас.

6.     Не засмучуйтесь від моїх слів: „ Я не буду цього робити!». Я просто хочу проявити свою самостійність.

7.     Не змушуйте мене почувати себе меншим, ніж я є насправді.

8.     Не повчайте мене у присутності сторонніх. Я зверну більше уваги, якщо Ви скажете мені спокійно і віч-на-віч.

9.     Не читайте мені „нотацій”, бо я сам (а) добре знаю, що „добре”, а що „погано”.

10.       Не вимагайте від мене пояснень, навіщо я це зробив (ла), бо я сам (а) цього не знаю.

11.       Не намагайтесь відчепитися від мене, коли я ставлю якісь питання, якщо Ви не даватимете відповіді, я шукатиму їх на „боці”.

12.       Ніколи не натякайте, що Ви чесні й безгрішні.

13.       Не забувайте, що я не можу успішно жити без розуміння, підбадьорювання, але чесна похвала іноді все ж забувається, а прочуханка - ніколи.

14.       Ставтесь до мене так, як Ви ставитеся до своїх друзів. Тоді я також стану Вашим другом.

 

   Крім того, я Вас так сильно люблю. Будь ласка, ставтесь до мене з такою ж любов’ю.

 

 

 

ПОРАДИ ВЕЛИКИХ ПЕДАГОГІВ

 

 

 

Дитинство, дитячий світ – це світ особливий. Щоб мати доступ в цей казковий палац ім’я якому – Дитинство, ви повинні перевтілитись, стати в якійсь  мірі дитиною  - тільки за цієї умови Вам доступна буде мудра влада над людиною-дитиною.

В.О.Сухомлинський

  

Дорослій половині людства послання від

Василя Сухомлинського

 

Поради батькам

«Не руйнуйте в дитячому серці святиню – віру в торжество добра, в добре начало в людині».

                  Василь Сухомлинський.   Афоризми

 

Виховуючи свою дитину, ти виховуєш себе.

Без будь-кого з нас Батьківщина може обійтися, але будь-хто з нас без Батьківщини – ніщо.

Розніжені і розбещені індивідууми формуються тоді, коли в їхньому житті домінує єдина радість – радість споживання.

Справжня любов народжується тільки в серці, що пережило турботи про долю іншої людини.

Дитина – дзеркало родини; як у краплі води відбивається сонце, так у дітях відбивається моральна чистота матері і батька. Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою.

Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний.

Совість – це емоційний страж переконань.

Роки дитинства – це насамперед виховання серця.

Багато лих мають своїми коренями саме те, що людину з дитинства не вчать керувати своїми бажаннями.

Людина звелася над світом усього живого насамперед тому, що горе інших стало її особистим горем.

 

 

 

 

 

Януш Корчак - педагог, який відмовився покинути своїх дітей на порозі газової камери. Не покинув і загинув у німецькому концентраційному таборі «Треблінка» разом зі своїми вихованцями - дітьми з варшавського «Будинку сиріт», хоча міг би врятуватися.

 

   
         
   

Десять заповідей Януша Корчака для батьків

1. Не чекай, що твоя дитина буде такою, як ти, чи такою, як ти хочеш. Допоможи їй стати не тобою, а собою.

2. Не вимагай від дитини плати за все, що ти для неї зробив. Ти дав їй життя, як вона може віддячити тобі? Вона дасть життя іншому, той — третьому, і це незворотний закон вдячності.

3. Не зганяй на дитині свої образи, щоб у старості не їсти гіркий хліб. Бо що посієш, те й зійде.

4. Не стався до проблем дитини зверхньо. Життя дане кожному під силу, і будь упевнений, дитині воно важке не менше, ніж тобі, а може бути, і більше, оскільки у неї немає досвіду.

5. Не принижуй!

6. Не забувай, що найважливіші зустрічі людини — його зустрічі з дітьми. Звертай більше уваги на них — ми ніколи не можемо знати, кого ми зустрічаємо в дитині.

7. Не муч себе, якщо не можеш зробити щось для своєї дитини. Пам’ятай, для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все.

8. Дитина — це не тиран, який заволодіває всій твоїм життям, не тільки плід від плоті і крові. Це та дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання і розвиток в ньому творчого вогню. Це розкріпачена любов матері і батька, у яких буде рости не “наша”, “своя” дитина, але душа, дана на зберігання.

9. Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужій те, що не хотів би, щоб робили твоїй.

10. Люби свою дитину будь-якою — неталановитою, невдахою, дорослою. Спілкуючись з нею — радій, бо дитина — це свято, яке поки що з тобою.

 

 

Права і обов'язки батьків

Сімейний кодекс України

 

Стаття 141.

Рівність прав та обов'язків батьків щодо дитини

1. Мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

2. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо  дитини.

 

Стаття 152.

Забезпечення права дитини на належне батьківське виховання

1. Право дитини на належне батьківське виховання забепечується системою державного контролю, що встановлена законом.

2. Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов'язків щодо неї.

3. Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій.

4. Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо до суду, якщо вона досягла чотирнадцяти років.

 

Стаття 155.

Здійснення батьківських прав та виконання батьківських обов'язків

1. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків може ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.

2.  Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

3.  Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства.

4. Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

 

Стаття 184.  Кодексу України про Адміністративні правопорушення

Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, —  карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

 

Стаття 166.  Кримінального Кодексу України

Експлуатація дітей, які не досягли віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, шляхом використання їх праці з метою отримання прибутку -

карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Ті самі дії, вчинені щодо кількох дітей або якщо вони спричинили істотну шкоду для здоров'я, фізичного розвитку або освітнього рівня дитини, або поєднані з використанням дитячої праці в шкідливому виробництві, —  караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

 

Стаття 150.  Кримінального Кодексу України

Шкода, завдана малолітньою особою (яка не досягла чотирнадцяти років), відшкодовується її батьками (усиновлювачами) або опікуном чи іншою фізичною особою, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи, — якщо вони не доведуть, що шкода не є наслідком несумлінного здійснення або ухилення ними від здійснення виховання та нагляду за малолітньою особою.

 

Стаття 1178.  Цивільного кодексу України

Неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах.

У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини. Якщо неповнолітня особа перебувала у закладі, який за законом здійснює щодо неї функції піклувальника, цей заклад зобов'язаний відшкодувати шкоду в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі, якщо він не доведе, що шкоди було завдано не з його вини.

 

 

 


Поради батькам майбутніх                                 першокласників

 

Школа – це зовсім не страшно

1. Поясність дитині, що дорослі ходять на роботу; для діток робота - дитсадочок, а для старших - школа. Розкажіть, що всі колись ходили до школи: і бабуся, і  дідусь, і мама, і тато.

 

2. Дуже часто причина негативного ставлення дитини до школи криється у відношенні батьків. Батьки «заражують» дітей своїми хвилюваннями, побоюваннями і малюк починає сприймати школу як невідому загрозу. Налаштуйте дитину позитивно, розкажіть, що у неї з'явиться багато нових друзів, що кожен день вона буде дізнаватися багато цікавого. Згадайте веселі історії зі свого шкільного життя. Можна погратися у «Школу». Нехай учителем у цій грі буде мама чи бабуся, а дитина - учнем, а потім поміняйтесь ролями.

 

3. Разом з дитиною виберіть найкраще шкільне приладдя: ручки, пенали,зошити, олівці, рюкзак, пластилін, альбоми. Нехай дитина поміряє новеньку форму, відчує себе дорослим, склавши все у рюкзак.

 

4. Якщо дитина захоче помалювати в новому альбомі чи зошиті, або зліпити зі «шкільного»  пластиліну динозаврика  - не забороняйте їй.

 

5. Не акцентуйте увагу лише на навчанні. Дитинство у шість років не закінчується.

 

 

 

Готуємося до школи

Чи готова дитина до школи? Як допомогти дитині пристосуватися до нових для неї умов шкільного навчання? Ці питання не можуть не хвилювати батьків дошкільнят. Але дати правильну відповідь навіть досвідченим мамам і татам не завжди легко.

Існує багато психологічних тестів, по яких можна дізнатися про загальну шкільну зрілість дитини. Але проводити їх і знатися на отриманих результатах – справа спеціалістів-психологів. Тож пропонуємо елементарний спосіб перевірки, доступний абсолютно всім батькам.

Отже, спершу поставте дитині наступні запитання. Якщо вона відповість на них без зусиль, то, значить, його психічний розвиток відповідає календарному віку і свідчить про готовність дитини навчатися в загальній середньо освітній школі.

 

Запитання для дитини 5-6 років

1. Як тебе звуть?
2. Як звуть твою маму, тата, сестричку, братика?
3. Ти дівчинка чи хлопчик? Ким ти будеш, коли виростеш і станеш дорослим: чоловіком чи жінкою?
4. Зараз ранок, день чи вечір?
5. Ти любиш малювати? Якого кольору цей олівець, стрічка?
6. Скільки пальців у тебе на руці? Покажи два пальчики, три?
7. Скільки оченят у ляльки? А у тебе? Для чого потрібні очі, вуха?
8. Що роблять віником, олівцем, ложкою?
9. Коли можна кататись на санчатах: взимку чи влітку? Чому?
10. Коли можна купатися в річці: взимку чи влітку? Чому?
11. Яких ти знаєш звірів, птахів? Хто більший: коза чи корова? У кого більше ніг: у собаки чи у півня?

 

Запитання для дитини 6-7 років:

1. Назви своє прізвище, ім’я, по батькові.
2. Хто старший: ти чи твій брат, сестра?
3. Скільки тобі років? А скільки буде через рік, два роки?
4. Коли ти снідаєш: вранці чи увечері? Обідаєш: вранці чи вдень? Що буває раніше: обід чи сніданок, день або вечір?
5. Де ти живеш? Де працюють твої папа, мама? Ким ти хочеш бути, коли виростеш?
6. Яка зараз пора року – літо чи осінь, зима чи весна? Чому ти так вважаєш?
7. Чому сніг буває взимку, а літом його немає?
8. Що робить листоноша, лікарка, вчитель? Хто лікує, а хто навчає?
9. Що більше – 8 чи 9; 5 чи 3? Порахуй від 6 до 9, від 5 до 3?
10. Покажи свою ліву руку, праве вухо. Що знаходиться справа (зліва) від тебе в цій кімнаті?
11. Що потрібно зробити, коли випадково зламав чужу річ?

 

Не дивуйтесь, якщо питання вам здалися дуже простими. У практиці багатьох педагогів зустрічалися діти, які не змогли відповісти на багато з них. Для кожного батька нормально вважати, що його дитя найрозумніше. Але інколи дитя не може відповісти на якісь з цих питань просто тому, що батьки не вважали за потрібне йому це пояснити. Вони просто гадали, що їх чудове маля саме знає такі елементарні речі.

 

Готовність дитини до школи:

складові успішного навчання

 

Якщо ж ваше дитя:

·         щоранку  чистить зуби, завжди миє руки перед тим, як сісти до столу;

·         допомагає вдома по господарству (миє посуд, прибирає ліжко, накриває на стіл);

·         може сам собі приготувати бутерброд, вдягнутися по погоді, зав’язати шнурки і шарф;

·         вміє самостійно утримувати увагу досить тривалий час (15-20 хвилин) під час читання вголос, малювання, гри;

·         здатний управляти своїми бажаннями (не їсть перед їжею цукерки, хоча вони і лежать на видному місці; не вередує, коли дорослі щось заборонили);

·         вміє поводитися за столом (правильно сидить, акуратно їсть);

·         має більш-менш стійкі інтереси (прослухування музики, малювання, заняття мовами, конструювання, ліплення з пластиліну);

·         вміє поводитися в суспільстві (не перебиває старших, без нагадування проявляє ввічливість, використовуючи «будь ласка», «дякую», «до побачення» та ін.);

·         дотримується певного режиму дня;

·         ставить питання і завжди вислуховує відповіді;

·         прибирає за собою іграшки після гри, альбом після малювання, книжки після читання, тоді вітаємо!

Ваше дитя має високий рівень розвитку вольових навичок. А вони, у свою чергу, є основою довільного запам’ятовування, уваги, розумових навичок. І, відповідно, у вас і у вашої дитини буде значно менше проблем в школі.

В яку школу чи ліцей ви б не вирішили віддавати своє дитя, перехід дитини з дитячого саду, родинного кола до школи веде до значних змін в її житті. При цьому міняється не лише життя самої дитини, але і життя сім’ї в цілому, особливо якщо дитина єдина або старша. Підготовка до цієї події дитині просто необхідна.

Особливе місце в підготовці займає формування очікувань і установок дитини на вступ до школи. Тут дуже важливо не перестаратися. Не слід обіцяти, що дитину чекають суцільні лаври успіху, важливіше допомогти їй налаштуватись на щоденну працю але робити це необхідно дуже коректно. Зовсім неприпустимі вислови типу: «Що ж ти, така неохайна дівчинка, в школі робитимеш?» або «Ось там тебе привчать, нарешті, до порядку!». Також не сподівайтесь, що якщо ви весь цей час не привчали дитину до дисципліни, що школа нарешті зробить це за вас (особливо це стосується сімей, де діти не відвідували дитсадка). Дитині буде дуже важко пристосуватись до різкої зміни умов на такі, де дисципліни все ж таки прийдеться дотримуватись.

 

Щоб допомогти налаштуватися на новий ритм життя,

краще говорити дитині:

 

·         У тебе все вийде, якщо ти трохи попрацюєш (постараєшся).

·         В школі можна багато чого нового дізнатись і багато чому навчитися, варто лише захотіти.

·         У класі можна знайти нових хороших друзів, хоча цілком ймовірно, що не всі діти в класі тобі одразу сподобаються. Доречно буде розповісти про свої шкільні враження, своїх шкільних друзів, можливо, у вас є хороші знайомі зі шкільних часів, з якими ви до цих пір підтримуєте стосунки. Дитині буде цікаво дізнатися, що дружні стосунки можуть тривати такий довгий час.

Поясніть дитині, що спочатку вона може сумувати за дитячим садком, за батьками, все шкільне може здаватися чужим. Це відчуття поступово пройде, учні зазвичай швидко звикають до школи та до нового оточення.

Пригадайте про власні почуття та хвилювання в першому класі. Розкажіть, як ви чекали 1 вересня. Можете поділитися і своїми теперішніми відчуттями, пояснити свої хвилювання, які пов’язані з першим вересня. Але важливо щоб ваші шкільні згадки та сьогоденні турботи не стали додатковим джерелом хвилювань для дитини.

Налаштуйте дитину на те, що у неї будуть нові обов’язки. Підкресліть, що тепер вона підросла, стала доросліше. Це означає, що їй тепер не лише більше довірятимуть, але і більше від неї очікуватимуть, але знову ж таки робіть це обережно без зайвого тиску.


                                                     

    У будь-якому випадку, любіть дитину такою, як   є, 

навіть якщо вона не буде відмінником!

 

 

 

Правила для батьків

 

Покажіть дитині майбутню школу!

Обов’язково влаштуйте малюкові докладну екскурсію. Зайдіть всередину школи, покажіть першокласникові місце, де він буде проводити навчальний час — клас, спортивний зал, їдальню, туалет, медпункт та інше. Це все необхідно, щоб малюк звик і запам’ятав, що де знаходиться. І не губився, особливо в перші дні.

Зверніть увагу — прогулянки до школи потрібно здійснювати якомога частіше, щоб дитина добре запам’ятала дорогу (на випадок, якщо з часом буде ходити або повертатися з школи самостійно). А також — щоб розрахувати, скільки часу займає дорога до школи, спокійним кроком, без поспіху і страху запізнитися.

 

Навчіть дитину збирати речі до школи!

Поясніть майбутньому першокласнику, що необхідно навчитися самостійно готуватися до навчального дня: одягати форму, збирати рюкзак. Батьки повинні показати, що і куди класти, щоб у портфелі легко можна було знайти потрібну річ.

 

Привчіть дитину рано прокидатися!

Щоб дитина не позіхала на першому уроці, Вам доведеться змінити розпорядок дня — і поступово привчити вставати раніше (попередньо розрахуйте, в який час повинна вставати дитина, щоб встигати зібратися в школу без поспіху). Місяця до початку занять якраз вистачить, щоб звикнути до нового розкладу без стресу для організму.

 

Привчайте до порядку в кімнаті!

Можна у формі гри — показати і розповісти, як важливо, щоб кожна річ знаходилася на своєму місці. Придумайте разом з малюком, де будуть «жити» олівці, книги, зошити, фломастери, портфель, шкільна форма та інше. І поясніть, як важливо, щоб кожна річ знаходилася на своєму місці. Головне, щоб дитина звикла дотримуватися порядку і чистоти у себе в кімнаті.

 

Не лякайте школою і поганими оцінками!

Навіть якщо дитя не слухається або погано себе веде, не варто його лякати (нехай навіть у виховних цілях) фразами типу «скоро розпочнеться доросле життя», «в школі тебе навчать, як себе поводити», «якщо не будеш слухатися, вчителька тебе покарає» та інше. А також нехай малюк завжди знає, що до школи він йде за знаннями, а не за оцінками. Тому якщо він отримає «двійку», нехай не боїться йти додому з поганою оцінкою і не думає, що батьки його розлюблять. Тільки не перестарайтеся.

Займайтеся з малюком «уроками» у формі гри, щоб тренувати пам’ять, мову, увага та інше. Наприклад, прочитайте казку і попросіть дитину розповісти, що найбільше запам’яталося, запропонуйте намалювати героїв і тощо. Допомагайте дитині, задавайте навідні запитання, міркуйте разом . Так Ваш малюк буде вчитися висловлювати свою думку і не розгубиться, коли вчителька буде питати його на уроках.

Дитину необхідно готувати до школи не безпосередньо в останній рік, а робити треба це поступово, розвиваючи кругозір, вміння та навички.

Кращими способами розширити горизонт знань дитини є бесіди «про життя», читання книг і їх обговорення.

Обов’язковим є розвиток дрібної моторики, тобто, заняття на розвиток спритності кисті руки і пальчиків. Це необхідно як для розвитку вміння писати, так і для розвитку мовлення (обидва ці центру «об»єднані» у структурі дитячого мозку). Тобто необхідно більше малювати, ліпити, працювати з конструктором, вміти маніпулювати з дрібними предметами типу намистин, монеток, сірників, зубочисток, з них можна викладати картини та аплікації, нанизувати їх у намисто — все це розвиває також увагу і посидючість; — тренуйте пам’ять – тобто заучування віршів та пісень.

Тренування вміння аналізувати, класифікувати – тобто просити дитину структурувати історію, виявити, що сталося спочатку, що потім (встановлювати причинно-наслідкові зв’язки), вміти зібрати з частин картинки ціле, розкласти предмети за будь-якою ознакою.

Однак, слід пам’ятати, що грамотність дитини не тотожна її здібностям і психічній зрілості. Більш того, навченість — не синонім також і високої пізнавальної активності дитини, адже нерідко батьки сприймають свою дитину як «посудину», яку слід наповнити знаннями, а не як «факел», який треба запалити.

 

Крім запасу знань, дитині необхідно також:

·         володіти і комунікативними та соціальними навичками – тобто вміти спілкуватися, розуміти і головне застосовувати в повсякденному житті морально-етичні норми, прийняті в суспільстві;

·         не боятися вступати в контакт з дорослими і однолітками;

·         вміти відстоювати свою позицію цивілізованими методами і не проявляти недоречною агресією — або, навпаки, зайвою боязкістю;

·         усвідомлювати зміст процесу навчання в школі, розуміти, що дає отримання знань, який порядок навчання в школі;

·         вміти підкорятися встановленим правилам, знати, що таке дисципліна ;

·         мати позитивну мотивацію, бажання вчитися;

·         вміти цілеспрямовано і за своєю ініціативою працювати над завданням, організовувати, планувати свої дії і відповідати за їх наслідки(наприклад, самостійно збирати свій портфель і стежити за виконанням домашніх завдань: якщо Ви з першого класу візьмете це на свої батьківські плечі, то з імовірністю 70% цей обов’язок залишиться на них до випускного балу);

·         мати позитивне ставлення до самого себе.

Важливо пам’ятати, що крім готовності голови не менш важлива і готовність тіла: навантаження на імунітет в перший шкільний рік буде серйозним, тому в останнє літо перед 1 класом , крім навчання, варто зайнятися і фізичною підготовкою. Дитині необхідно багато руху (в ідеалі — заняття в спортивній секції, які дають крім здоров’я також і дисциплінарні навички), свіже повітря, повноцінне харчування.

Якщо у малюка є порушення здоров’я, необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем і отримати рекомендації щодо корекції стану та організації процесу навчання (можливо, доведеться навіть вибрати спеціальну школу).

Отже, озброєні всіма цими знаннями, Ви легше подужаєте дорогу до школи.

 

Проте пам’ятайте:
найголовніше для першокласника – не вміння і 
навички, а впевненість у своїх силах і в батьківській 
підтримці, що б не відбувалося в школі.

 

 

Як зробити для дитини 
початок навчального року приємним?

 

Напевно, багато хто з нас зараз з радістю б повернулися в ті часи, коли ми ходили до початкової школи. Безтурботне дитинство, шкільні товариші, цікаві уроки і улюблені вчителі. Стоп! А коли вам було 7-10 років, ви так само сильно любили школу? Обожнювали вчителів? Дружили абсолютно з усіма дітьми в класі?

У маленького дитячого суспільства теж є свої важливі проблеми - проблеми вспілкуванні з однолітками, проблеми з уроками, проблеми з вчителями.

Літо закінчилося, почалася дощова осінь, все рідше наші школярі бувають на свіжому повітрі, все частіше їм доводиться сидіти над книжками.

Найчастіше в перші дні вересня школяр перебуває у відмінному настрої, він радий зустрічі з друзями, нових знайомств, нових занять. Але з кожним днем задають все більше уроків, вчителі лаються, читати книгу зовсім не хочеться, а кращий друг не дає списувати.

 

Що ж ви можете зробити, щоб підняти 
настрій своєму маленькому школяру і пробудити в ньому інтерес
 до навчання?

 

Почнемо з одягу. Майже всі батьки купують в кінці серпня новий спортивний костюмчик, штани, туфлі для своєї дитини. Нам важливо, щоб речі були теплими і практичними. А ось дитині важливо, щоб речі були гарними й модними в його розумінні.

Важливо й те, якими шкільними письмовими приладдям користується ваша дитина. Важливо, щоб дитина не відчувала себе обділеною серед інших дітей. Якщо у всіх в класі будуть красиві яскраві зошити і пенали, а у нього немає, навряд чи ви дочекаєтеся від своєї дитини особливого завзяття до знань. Багато батьків упевнені, що барвисті обкладинки зошитів будуть відволікати дитину від навчання, але це не так! Робити в них уроки набагато приємніше. Вам здається, що п'ятий набір фломастерів вашій дитині абсолютно не потрібний? Дуже навіть потрібний! Адже в ньому зовсім інші відтінки.

 

 

Поради батькам, 
діти яких ідуть в перший клас

Початок навчання дитини у 1-му класі - це дуже відповідальний і досить складний період у житті дитини.

Адже дуже багато змін відбудеться у житті дитини: з'являться нові знайомства, як з однолітками, так і з дорослими; нові взаємовідносини; нові обов'язки. Зміниться вид діяльності: зараз основною діяльністю Вашого малюка є гра, з приходом до школи основною діяльністю стане навчання.

Зміниться соціальна позиція дитини: ще сьогодні Ваш малюк є простою дитиною, а завтра - стане учнем з певними обов'язками. Основною діяльністю дитини стане навчання, яке потребує неабияких зусиль з боку дитини, певних знань, а також певних вмінь та навичок. Все життя буде підпорядковуватись навчанню, школі, шкільним справам. Безумовно, легше пристосуватись до тих змін у житті, які пов'язані з початком навчання у школі і успішніше себе реалізувати зможе та дитина, яка готова до шкільного навчання.

У психології виділяють таке поняття, як «готовність дитини до навчання». Що означає це поняття, з чого воно складається, чим визначається?

Загалом поняття «готовності дитини до школи» розглядається, як комплексне, багатогранне, яке охоплює всі сфери життя та діяльності майбутнього першокласника. Необхідно одразу розділити поняття педагогічної та психологічної готовності до школи.

Під педагогічною готовністю, як правило, мається на увазі уміння читати, рахувати та писати. Однак сама по собі наявність лише цих вмінь та навичок не є гарантом того, що дитина буде навчатись успішно.

 

 

Що потрібно майбутньому першокласнику:

1. Шкільна форма.

2. Спортивна форма.

3. Спортивне взуття.

4. Змінне взуття.

5.Альбом і фарби (гуаш або медові).

6. Пензлики для малювання (2шт).

7. Кольорові олівці та фломастери.

8. Кольоровий папір, кольоровий картон.

9. Ножиці із закругленими кінчиками.

10. Клей ПВА.

11. Пластилін, дощечка із стеками.

12. Папка для праці (за бажанням).

13. Конструктор будь-який.

14. Зошити (10 в косу лінію, 10 в клітинку).

15. Обгортки для підручників та зошитів.

16. Папка для зошитів.

17. Пенал (2 ручки, простий олівець, лінійка, гумка) 


Пам'ятка для батьків

 п'ятикласників

 

  - Спілкуйтеся зі своєю дитиною, цікавтеся її життям, розповідайте їй про своє. Діліться власними переживаннями, це допоможе досягти взаєморозуміння.

 

- Спостерігайте за сином чи донькою. Ви, як ніхто інший, знаєте свою дити­ну. І саме Вам її «йорзання» на стільці чи закушена губа можуть багато про що роз­повісти і без слів.

 

- Дбайте про зовнішній вигляд дитини, їїі чистоту, охайність. Пам'ятайте, що для підлітків зовнішність є дуже важливою.

 

- Створюйте сприятливі умови для навчання дитини і повсякчас поліпшуй­те Їх. Учні основної школи часто звертаються до додаткових джерел інформації, ви­конуючи домашнє завдання. У наш час є багато пізнавальної, енциклопедичної, на­вчальної літератури, дисків. Придбавши потрібне, Ви полегшите дитині навчання.

 

- Цікавтеся життям дитини у школі. Регулярно спілкуйтеся з класним керів­ником, особливо на початку навчального року.

 

- Не гарячкуйте під час розв'язання конфліктних ситуацій! Вислухайте дум­ки всіх учасників конфлікту. Будьте послідовними, думайте про наслідки. Попереду у дитини ще не один рік навчання.

 

 

Поради батькам, які прагнуть розвивати здібності своїх дітей:

 

 • Не стримувати розкриття потенціальних можливостей психіки
 • Уникати однобокості в навчанні та вихованні;
 • Не позбавляти дитини ігор, забав, казок, створювати умови для виходу дитячої енергії, рухливості, емоційності;
 • Допомагайте дитині в задоволенні основних людських потреб (почуття безпеки, кохання, повага до оточуючих), оскільки людина, енергія якої пригнічена загальними проблемами, найменше спроможна досягти висот самовираження;
 • Залишайте дитину на самоті й дозволяйте займатися своїми справами. Пам'ятайте: "Якщо ви хочете своїй дитині добра, навчіть її обходитися без вас"
 • Підтримуйте здібності дитини до творчості й виявляйте співчуття до невдач. Уникайте незадовільної оцінки творчих спроб дитини;
 • Будьте терплячими до ідей, поважайте допитливість, запитання дитини. Відповідайте на всі запитання, навіть якщо вони, на ваш погляд, виходять за рамки дозволеного;
 • Навчати слід не того, що може сама дитина, а того, що вона опановує за допомогою дорослого.

ДІТИ, ЯКІ ГРАЮТЬ В ІГРИ АБО КОМП’ЮТЕРНА ЗАЛЕЖНІСТЬ

          Великий потік нової інформації, застосування комп’ютерних технологій, а саме розповсюдження комп’ютерних ігор здійснили вплив на розвиток особистості сучасної дитини. На сьогоднішній день збільшилась кількість дітей і підлітків, які вміють працювати з комп’ютерними програмами, в тому числі грати в комп’ютерні ігри. Якщо в середині 90-х років в числі улюблених занять підлітки називали слухання музики і перегляд телепередач, то в останні роки захоплення комп’ютером витіснило їх. Приблизно 70% сучасних школярів, відповідаючи на питання про свої інтереси і захоплення, згадують комп’ютер нарівні з заняттями спортом, прогулянками й спілкуванням з друзями. За статистичними даними, майже кожен підліток у віці 13-16 років хоча б один раз пробував грати в комп’ютерну гру. Разом з комп’ютеризацією з’явилися також негативні наслідки цього процесу, який впливає на соціально-психологічне здоров’я дітей і підлітків. Найпоширенішим з них є явище як «комп’ютерна залежність». Термін «комп’ютерна залежність» з’явився в 1990 році. Психологи класифікують цю шкідливу звичку як різновид емоційної «наркоманії», яка викликана технічними засобами. Головний зміст комп’ютерної залежності складається з того, що комп’ютер починає керувати людиною. З часом для залежного підлітка стає важливий не результат гри, а процес, в якому втрачається контроль над часом.

Першими ознаками комп’ютерної залежності дитини є:

– пропуски шкільних занять через комп’ютерну гру вдома або відвідування комп’ютерного клубу;

– просиджування біля комп’ютера у нічний час;

– приймання їжі не відриваючись від комп’ютерної гри;

– уявлення і асоціювання себе з героями комп’ютерних ігор;

– відсутність інших захоплень крім комп’ютерних ігор;

– надання переваги комп’ютерним іграм, ніж спілкуванню;

– загальний час, проведений за грою перевищує час виконування домашніх завдань, прогулянки, спілкування з батьками і однолітками, інші захоплення;

– не уявлення чим себе зайняти, коли комп’ютер зламався;

– конфлікти з батьками і їх шантажування у відповідь на заборону проводити час за комп’ютером.

Підлітковий вік – це період формування цінностей, розширення соціальних контактів, а залежна дитина обмежує своє коло спілкування комп’ютером. В результаті чого у таких дітей спостерігаються відсутність життєвого досвіду, інфантилізм у вирішенні життєвих питань, труднощі в соціальній адаптації, бідність емоційної сфери, соматичні порушення (зниження гостроти зору, підвищена втомленість, порушення осанки тощо) звуження кола інтересів, прагнення до створення особистого світу, втеча від реальності. Замість вирішення виникаючих труднощів дитина поринає у комп’ютерну гру. Там у грі, їй добре: вона сильна, смілива, озброєна, успішна … Але час, який проведений за грою не робить її сильнішою і успішнішою в реальному житті, тому повертаючись із віртуального світу в реальний, вона відчуває дискомфорт, слабкість і беззахисність. І тому їй неодмінно хочеться повернутися туди, де вона – переможець. «Помилки», які підліток не може виправити в житті з такою ж легкістю, як у грі, викликають у нього різні легкі психічні відхилення в емоційному плані – від агресії до депресії, від повного протиставлення себе світу до замкненості в собі. Головною причиною виникнення комп’ютерної залежності у дітей, психологи вважають недостатнє спілкування і взаєморозуміння з батьками, однолітками і значущими людьми. Більш схильні до комп’ютерної залежності діти, чиї батьки працюють за кордоном, часто від’їжджають у відрядження, а також діти успішних бізнесменів. Тобто цю схильність мають діти, батьки яких через надмірну трудову зайнятість не можуть приділити їм достатньої уваги, а часто намагаються якось матеріально компенсувати свою відсутність. Але як відомо, спілкування з батьками для дитини не можуть замінити ні дорогі іграшки, ні речі, які купують їм батьки в знак дефіциту уваги. Таким чином, комп’ютер спочатку компенсує спілкування з батьками, а потім вони стають «незначущими» в житті підлітка. За результатами спостережень виявлено, що у більшості випадків, залежними стають діти з неадекватною самооцінкою (заниженою або завищеною). У більшості випадків, таким дітям важко спілкуватися з однолітками, коло яких не завжди сприймає дитину такою, якою вона є. В один момент дитині набридає доказувати одноліткам, яка вона є насправді, вона поринає у віртуальний комп’ютерний світ, де вона отримує можливість реалізуватися зі всіма своїми недоліками, комплексами і амбіціями. Також комп’ютерна залежність дитини обумовлена схильністю до інших видів залежностей батьків дитини (алкогольної, наркотичної, тютюнової, залежності від азартних ігор), що може передаватися на генному рівні. Коли вдома немає комп’ютера, а грати дитині хочеться, вона іде до комп’ютерного клубу. І якщо батьки вдома мають можливість, при бажанні, прослідкувати, у що і як довго грає дитина, то працівників клубів це, як правило, не турбує. Також відомі випадки, коли захоплення комп’ютерними іграми приводили до порушення закону: крадіжок грошей, озброєних нападів на людей, намагаючись бути схожими на улюблених комп’ютерних героїв тощо.

Що ж може вберегти дитину від формування комп’ютерної залежності?

Відповіддю на це питання є можливість отримувати в реальному житті те, що їй може дати віртуальний світ і тоді дитина буде захищена від комп’ютерної та інший видів залежностей. Цим може бути:

– яскраве, насичене, цікаве життя;

– можливість відчувати азарт і ризик;

– можливість відчувати агресію можливим способом;

– можливість грати і реалізовувати свою цікавість;

– можливість повноцінно спілкуватися з батьками і однолітками.

Для профілактики комп’ютерної залежності у дітей, батьки можуть керуватися психолого-педагогічними рекомендаціями:

Привчайте дитину правильно відноситися до комп’ютера як до технічного пристрою, за допомогою якого можливо отримати знання і навички, а не до засобу отримання емоцій.

Не дозволяйте дитині у віці 3-5 років грати у комп’ютерні ігри.

Розробляйте з дитиною правила роботи за комп’ютером: 20 хвилин комп’ютерної гри, 30 хвилин заняття іншими видами діяльності.

Не дозволяйте дитині їсти і пити біля комп’ютера.

Не дозволяйте дитині грати в комп’ютерні ігри перед сном.

Домовляйтесь з дитиною, виконувати ці правила.

Обговорюйте з дитиною, що Ви застосуєте, якщо дитина порушить домовленість.

Помічайте, коли дитина притримується Ваших вимог, обов’язково скажіть їй про свої почуття радості та задоволення. Таким чином, закріпляється бажана поведінка.

Не використовуйте комп’ютер як засіб для заохочення дитини.

 Під час хвороби і вимушеного перебування вдома, комп’ютер не повинен стати компенсацією.

Допомагайте дитині долати негативні емоції, які завжди присутні в житті кожної людини (розчарування, сум, образу, агресію тощо), і які можуть підштовхнути дитину отримати полегшення за комп’ютерною грою.

Якщо ви помітили ознаки залежної комп’ютерної поведінки у дитини зверніться до наступних рекомендацій:

Спостерігайте за поведінкою дитини під час її спілкування з друзями, якщо вони ще залишилися.

Не залишайте без уваги телефонні розмови дитини, диски з іграми, які приносить вона від знайомих.

Звертайте увагу на ігри, в які грає Ваша дитина, тому що деякі з них можуть стати причиною її безсоння, роздратованості, агресії, специфічних страхів.

Обмежуйте час роботи за комп’ютером. Різко забороняти працювати на комп’ютері не можна. Якщо дитина схильна до комп’ютерної залежності, вона може проводити за ним дві години в будні дні і три у вихідні. Обов’язково з перервами. Запропонуйте інші можливості проведення часу.

Спробуйте скласти список справ, якими можливо зайнятися у вільний час. Бажано, щоб у списку були сумісні заходи (походи в кіно, на природу, настільні ігри тощо).

Не дозволяйте дитині розважатися в комп’ютерному клубі вночі.

Навчайте дитину критично відноситися до комп’ютерних ігор, показуючи, що це мала частина доступних розваг, що життя різноманітне, а гра не замінить спілкування. У випадку, якщо ви не можете самостійно вирішити цю проблему, звертайтесь до психолога і в спеціалізовані психологічні центри.

Тест для батьків «Ознаки комп’ютерної залежності у дитини?»

Кожен день грає на комп’ютері.

Після початку гри втрачає відчуття часу.

Не бажає залишати гру незакінченою.

Їсть без відриву від монітору.

Не визнає, що дуже багато часу проводить за грою на комп’ютері.

Ви докоряєте дитині за те, що вона багато часу проводить за грою на комп’ютері.

Не закінчує гру, якщо досягає будь-якого рівня складності, іде далі.

Порівнює результати з старими і пишається цим, повідомляє про це всім, кому тільки можливо.

Грає замість виконання домашніх завдань.

Як тільки дорослі залишають домівку, дитина біжить до комп’ютера і з почуттям полегшення починає грати.

Якщо Ви позитивно відповіли на 5 питань із 10, то можете бути впевнені в тому, що Ваша дитина попала в залежність від комп’ютерних ігор.

 

 


 

Рекомендації щодо встановлення довіри між підлітком і батьками в кризовий для них період:

1.     Запропонуйте свою підтримку та допомогу. Спробуйте переконати його, що даний стан тимчасовий і швидко мине. Виявіть співчуття й покажіть , що ви поділяєте й розумієте його почуття.

2.     Поцікавтеся, що зараз найбільше турбує підлітка.

3.     Уважно вислухайте підлітка. Прагніть до того, щоб підліток зрозумів, що він вам не байдужий і ви готові зрозуміти й прийняти його; не перебивайте, не виявляйте свого страху, ставтеся до нього серйозно, з повагою.

4.     Упевнено спілкуйтеся з підлітком. Саме це допоможе йому повірити в його сили. Головне правило роботи з дітьми – не нашкодити.

5.     У спілкуванні з підлітком використовуйте слова, речення, які сприятимуть контакту: розумію, співчуваю, звичайно, хочу допомогти.

6.     У розмові з підлітком дайте йому зрозуміти, що він потрібен іншим і унікальний, як особистість. Кожна людина, незалежно від віку,прагне дати позитивну оцінку своїй поведінці, переживає потребу в похвалі.

7.     Недооцінка гірша, ніж переоцінка. Надихайте підлітка на високу самооцінку. Вмійте слухати, довіряти й викликати довіру в нього.

 

8.     Звертайтеся по допомогу, консультацію до спеціаліста, якщо вас щось насторожило в поведінці підлітка.


              Батькам про права дитини

Методичний бюлетень

Права дитини в Україні

 

Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини в перший же рік своєї незалежності. В нашій країні не існує спеціального законодавства для неповнолітніх, і їх права виділені окремими статтями Сімейного, Цивільного, Кримінального та Кримінально-Процесуального кодексів України, а також регулюються окремими законами, такими як закони «Про охорону дитинства», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про попередження насильства в сім’ї». Різні державні інституції та міністерства покликані відповідати за дотримання прав дитини в Україні. Багато зусиль також докладають громадські організації, які працюють на терені захисту прав дитини, щоб кожна дитина почувала себе захищеним законом повноцінним членом суспільства.

 

Захисти себе

 

Конвенція ООН про права дитини – це твої права. Вони знайшли своє відображення у чинному законодавстві України. Ти можеш не думати про них. Ти можеш не використовувати їх щодня. Втім, ти маєш знати, що вони існують і вони невід’ємні від інших прав, гарантованих тобі державою.

 

Закони різних країни різні. Йдеться зокрема про цифру повноліття і про вік, з якого підліток несе кримінальну відповідальність за скоєний злочин: в одних країнах це 7 років, в інших – 12, в Україні – 14-16 років. Але ти повинен знати, що є права, які не можна змінити. Наприклад, право на турботу і піклування. Також незмінним є, твердження про те, що всі діти мають рівні права. Держава може бути більш чи менш демократичною, але змінити ці права вона не може. Вони – твої.

 

Читай – дізнаєшся

 

Конвенція ООН про права дитини містить 54 статті. В них ти знайдеш 40 прав, які має дитина. Нижче наведені тільки ті статті Конвенції, які стосуються твоїх прав. Всі права можуть бути класифіковані за певними принципами.

 

Спробуймо класифікувати права:

 

    Всі діти мають право на життя

    Всі діти мають право на піклування і турботу

    Всі діти рівні у своїх правах

 

Права «піклуйтеся про мене»

 

    Ти маєш право на достатнє та здорове харчування

    Ти маєш право на освіту

    Ти маєш право на медичну допомогу

    Ти маєш право на розваги

 

Права «не знущайтеся наді мною»

 

    Ти маєш право на захист від економічної експлуатації та примусової праці

    Ти маєш право на захист від будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для твого здоров’я

    Ти маєш право не бути жертвою війни

    Ти маєш право на захист від сексуальної експлуатації

 

Права  «я маю власну думку»

 

    Ти маєш право виражати свої погляди

    Ти маєш право сповідувати свою власну релігію

    Ти маєш право об'єднуватися з іншими

    Ти маєш право на інформацію

 

Права «спеціальних потреб»:

життя деяких дітей є важчим, ніж у їхніх однолітків. Тому такі діти потребують спеціальної уваги і піклування

 

    Діти-інваліди

    Діти, позбавлені батьківського піклування

    Діти-біженці

    Діти у конфлікті з законом

 

Дитиною є кожна людська істота до до­сягнення 18-річного віку.

 

Стаття 2

Повага та забезпечення за кожною дити­ною всіх прав, без будь-якої дискримінації.

 

Стаття З

Забезпечення дитині захисту та   піклу­вання, які необхідні для її благополуччя.

 

Стаття 4

Держави-сторони вживають всіх необхідних заходів щодо здійснення прав дитини.

 

Стаття 5

Держави-сторони поважають відповідальність, права та обов'язки батьків, що за законом відповідають за дитину.

 

Стаття 6

Кожна дитина має невід'ємне право на життя.

 

Стаття 7

Кожна дитина має право на ім'я і набуття громадянства.

 

Стаття 8

Кожна дитина має право на збереження індивідуальності.

 

Стаття 9

Кожна дитина має право не розлучатися з батьками.

 

Стаття 10

Дитина, батьки якої проживають у різних державах, має право підтри­мувати стосунки і контакти з обома батьками.

 

Стаття 11

Держави-сторони вживають заходів щодо боротьби з незаконним переміщенням і неповерненням дітей із-за кордону.

 

Стаття 12

Кожна дитина має право вільно висловлювати свої погляди.

 

Стаття 13

Кожна дитина має право вільно висловлювати свої думки, одержувати  та передавати інформацію на свій вибір.

 

Стаття 14

Кожна дитина має право на свободу слова, совісті та релігії.

 

Стаття 15

Кожна дитина має право на свободу асоціацій і свободу мирних зборів.

 

Стаття 16

Кожна дитина має право на захист від втручання в особисті сімейне життя.

 

Стаття 17

Кожна дитина має право на доступ до інформації.

 

Стаття 18

Загальна та однакова відповідальність обох батьків за виховані розвиток дитини.

 

Стаття 19

Захист дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства.

 

Стаття 20

Дитина, яка тимчасова або постійно позбавлена сімейного оточені має право на особливий захист та допомогу, що надається державою.

 

Стаття 21

Держави-сторони дозволяють існування системи усиновлення.

 

Стаття 22

Забезпечення дитині  права одержати статус біженця.

 

Стаття 23

Право неповноцінної дитини в розумовому або фізичному відношенні на особливе піклування.

 

Стаття 24

Кожна дитина має право на користування найбільш досконалим послугами системи охорони здоров'я.

 

Стаття 25

Кожна дитина має право на піклування.

 

Стаття 26

Кожна дитина має право користуватися благами соціального забезпечення.

 

Стаття 27

Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, морального та соціального розвитку дитини.

Стаття 28

Кожна дитина має право на освіту.

 

Стаття 29

Освіта дитини має бути спрямована на розвиток особистості, талан­тів, розумових і фізичних здібностей дитини в найповнішому обсязі; на підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві.

 

Стаття З0

Кожна дитина має право користуватися своєю культурою, сповіду­вати свою релігію, виконувати обряди, спілкуватися рідною мовою.

 

Стаття 31

Кожна дитина має право на відпочинок і дозвілля.

 

Стаття 32

Кожна дитина має право на захист від економічної експлуатації та виконання будь-якої роботи.

 

Стаття 33

Кожна дитина має право на захист від незаконного зловживання наркотичними засобами та психотропними речовинами.

 

Стаття 34

Кожна дитина має право на захист від усіх форм сексуальної експлуа­тації.

 

Стаття 35

Держави-сторони вживають заходів щодо відвернення викрадень дітей, торгівлі дітьми чи їх контрабанди.

 

Стаття З6

Кожна дитина має право на захист від усіх форм експлуатації, що завдають шкоди добробуту дитини.

 

 

Стаття 37

Жодна дитина не повинна піддаватися катуванням та іншим жорс­токим, нелюдським видам поводження чи покарання.

 

Стаття 38

Захист дитини  у випадку збройного конфлікту.

 

Стаття 39

Заходи для сприяння фізичному та психологічному відновленню дитини, яка є жертвою будь-яких видів нехтування, експлуатації, зло­вживань, катувань.

 

Стаття 40

Особлива турбота надається дитині, що перебуває у конфлікті з за­коном.

 

Батькам про права дитини

Права кожної людини закінчуються там, де починаються права іншої, і кожна людина повинна поважати права іншої людини.

Всі люди на Землі мають рівні права та свободи

Ці права закріплені Загальною Декларацією прав людини, що прийнята Генеральною

Асамблеєю ООН в 1948 році. Ваша дитина, як і будь-яка інша людина, має рівні людські права

Права дитини закріплені Конвенцією про права дитини, що проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.89 р.

КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО:

      На рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного,
морального та соціального розвитку;

      На захист здоров'я та медично-санітарне обслуговування;

      На захист від поганого поводження, від відсутності турботи з боку батьків, або тих, хто забезпечує за ними догляд;

      На  захист  від  жорстоких,   нелюдських  принижуючих достоїнство
людини видів проводження чи покарання;

      На захист від будь-якого покарання;

      На захист від сексуальних домагань;

      На проживання з батьками та на підтримку контакту з батьками у разі їх розлучення;

      На вільне висловлювання поглядів з усіх питань,  що стосуються життя;

      На свободу думки, совісті, віросповідання;

      На     особисте    життя,     на     недоторканість    житла,     таємницю
кореспонденції.

Коли права дитини порушуються

      Коли не забезпечена її безпека для життя та здоров'я

      Коли її потреби ігноруються

      Коли по відношенню до дитини спостерігаються випадки насильства
або приниження

      Коли порушується недоторканість дитини

      Коли дитину ізолюють                                         

      Коли дитину залякують

      Коли вона не має права голосу при прийняття важливого для сім'ї рішення

      Коли вона не може вільно висловлювати свої думки і почуття

      Коли її особисті речі не є недоторканими

      Коли її використовують в конфліктних ситуаціях з родичами

•    Коли дитина стає свідком приниження достоїнства інших    людей

 


           Дитині про права людини


 

Людям різних національностей,

різних можливостей,

різних віросповідань і різного кольору шкіри

рівні права

 

Це один із основних принципів Загальної Декларації прав людини, прийнятої

Генеральною Асамблеєю ООН в 1948 році. Права людини починаються з прав

дитини. Ти маєш всі загальнолюдські права:

v  Право на життя;

v   Право на рівність;

v   Право на особисту безпеку та свободу;

v  Право на рівний захист законом;

v   Право на захист від усіх форм дискримінації;

v  Право на здоров'я;

v  Право на рівність на робочому місці;

v  Право на свободу від тортур та інших нелюдських, жорстоких або принизливих дій та покарань.

Це підтверджено в Конвенції про права дитини, що прийнята Генеральною Асамблеєю ООН в 1989 році і набула чинності в Україні з 27 вересня 1991 року. Цей документ створений для того, щоб захистити дитину і надати якнайкращі умови для розвитку та реалізації її прав.

В Конвенції підкреслюється, що дитина має право на свою думку і на те, щоб її почули, право на те, щоб при вирішенні будь-яких питань, що їх стосуються, їх інтереси враховувалися якнайкраще.

Та це не означає, що дитина тільки  повинна робити те, щоб набридати дорослим своїми зауваженнями. Проте, коли мова йде про те, з ким дитині товаришувати, кого любити, чи з ким із батьків зустрічатися чи жити у випадку їх розлучення - дитина має право не тільки мати свою думку, але й відстоювати її.

 

Діти, права яких порушуються, часто стають соціально і психологічно дезадаптованими.

Як реагує дитина на порушення її прав?

 1.        їй стає важко спілкуватися з однолітками і дорослими (вона грубить, блазнює,б'ється, замикається в        собі і т.д.)
 2.       .її турбує особиста безпека і любов до неї.
 3.       Вона часто буває в поганому настрої.
 4.        Може втекти з дому.
 5.        Може приймати наркотики або алкоголь.
 6.        Може робити спроби суїциду (замаху на своє життя)


Що батьки можуть зробити для своєї дитини?

      *      пам'ятати, що дитина - це окрема особистість, яка має свої власні
           почуття, бажання, думки, потреби, які належить поважати.

*      Забезпечити її фізичну безпеку. Впевнитися, що вона знає телефони
1
01, 102, 103, 104, імена та телефони близьких родичів і сусідів.

*      Навчити її казати "Ні", навчити захищатися, вміти поводити себе
безпечно.

*      Негайно припинити фізичну і словесну агресію по відношенню до неї
та до інших людей.

*      Знайти час для щирої розмови з дитиною кожного дня. Ділитися з
дитиною своїми почуттями і думками.

*     Пам'ятати про її вік та про те, що вона має особистості особливості.

*      Залучати її до обговорення тих сімейних проблем, які можуть бути
для неї доступними.

*      Залучати дитину до створення сімейних правил.